Ultrazvuk

Ultrazvuková terapia je metóda fyzikálnej terapie, ktorá využíva ultrazvuk na liečbu rôznych stavov.

Ultrazvuk je zvuková frekvencia, ktorá sa nachádza nad hornou hranicou sluchu ľudského ucha, čo znamená, že je neviditeľný a neuchopiteľný pre ľudský sluch. Táto neviditeľná forma zvuku má však široké využitie, najmä pri liečbe rôznych ochorení a stavov.

Ultrazvuková terapia

Táto terapia sa často používa na liečbu bolesti, zápalových stavov a svalových problémov. Ultrazvukové vlny sa aplikujú na postihnuté miesto prostredníctvom špeciálnej hlavice. Tieto vlny sa prenášajú do tkanív, čo vedie k zvýšeniu prietoku krvi, uvoľneniu svalového napätia a zmierneniu bolesti. Ultrazvuková terapia sa najčastejšie používa pri liečbe svalových zranení, artritídy a šľachových problémov.

Samotná myšlienka ultrazvukovej terapie je fascinujúca a ponúka mnoho zaujímavých aspektov, ktoré stojí za to preskúmať bližšie.

Ultrazvuková terapia využíva ultrazvukové vlny s vysokou frekvenciou na liečbu rôznych stavov, často spojených s bolesťou a zápalom. Táto terapeutická technika sa stala dôležitou súčasťou fyzikálnej terapie a rehabilitácie v medicínskych zariadeniach po celom svete. Prečo je však ultrazvuková terapia taká účinná a čím nám môže pomôcť?

 1. Zvýšenie prietoku krvi: Jedným z hlavných benefitov ultrazvukovej terapie je jej schopnosť zvýšiť prietok krvi v ošetrovanej oblasti. Keď sa ultrazvukové vlny prenášajú do tkanív, spôsobujú mikroskopické vibrácie buniek. Tieto vibrácie vedú k rozširovaniu krvných ciev a zvýšeniu prietoku krvi v postihnutom mieste. Zvýšený prietok krvi prináša viac kyslíka a živín do buniek, čím podporuje rýchlejšiu regeneráciu tkanív.
 2. Analgetický efekt: Ultrazvuková terapia má taktiež analgetický efekt, čo znamená, že dokáže zmierniť bolesť. Tento efekt sa dosahuje prostredníctvom niekoľkých mechanizmov. Ultrazvukové vlny môžu stimulovať tvorbu endorfinov, prirodzených analgetík v tele. Okrem toho môžu pomôcť uvoľniť svalové napätie a zmierniť zápal, čo prispieva k zníženiu bolesti.
 3. Rozklad jaziev a tkanivová regenerácia: Ultrazvuková terapia môže tiež pomôcť pri rozklade jaziev a podporiť tkanivovú regeneráciu. Vibrácie ultrazvukových vĺn môžu pomôcť rozbiť zrastené tkanivá alebo jazvy, čím sa zlepší pohyblivosť a funkcia postihnutého miesta.
 4. Zmiernenie svalových kŕčov: Pri svalových kŕčoch a svalovom napätí môže ultrazvuková terapia pomôcť uvoľniť svalové vlákna. Toto uvoľnenie znižuje bolesť a zlepšuje pohyblivosť.
 5. Zápalové stavy: Ultrazvuková terapia sa často používa na liečbu zápalových stavov, ako sú burzitída (zápal váčkových šliach) alebo tendinitída (zápal šliach). Tým, že pomáha zmierniť zápal a zlepšuje prietok krvi, prispieva k rýchlejšej liečbe týchto stavov.

Je dôležité podotknúť, že ultrazvuková terapia je neinvazívna a bezbolestná procedúra, ktorá má minimálne vedľajšie účinky.

Liečba bolesti pomocou ultrazvukovej terapie:

Ultrazvuková terapia sa môže použiť na liečbu bolesti spojenej so svalovými a kĺbovými problémami. Tento postup sa často používa pri nasledujúcich diagnózach:

 1. Svalové kŕče: Ultrazvuková terapia môže pomôcť uvoľniť svalové kŕče a zmierniť bolesť.
 2. Tendinitída: Pri zápaloch šliach sa ultrazvukové vlny využívajú na zmiernenie zápalu a stimuláciu hojenia.
 3. Burzitída: Liečba ultrazvukom sa používa na zmiernenie zápalu váčkových šliach v kĺboch.

Celkovo je ultrazvuková terapia dôležitým nástrojom v oblasti rehabilitácie a boja proti bolesti, ktorý prináša úľavu mnohým pacientom.

 

 

Keďže ultrazvukové vlny umožňujú zlepšiť vstrebávanie kozmetických produktov, vo FajnŽivot využívame aj túto vlastnosť.

Sonoforéza je procedúra, ktorou sa ultrazvukom v pokožke otvárajú mikroskopické kanáliky v epidermis (vrchná vrstva pokožky). To umožňuje aktívnym zložkám penetráciu hlbšie do pokožky, kde môžu efektívne pracovať na zlepšení jej stavu.

Hlavné výhody ultrazvukovej aplikácie kozmetiky:

 1. Hlboká hydratácia: Ultrazvuk umožňuje hydratujúcim prípravkom preniknúť hlbšie do pokožky, čo môže viesť k intenzívnejšej hydratácii a zlepšeniu vodnej rovnováhy pokožky.
 2. Zlepšená absorpcia aktívnych zložiek: Kozmetické produkty obsahujúce dôležité aktívne zložky môžu byť efektívnejšie vstrebávané pokožkou, čo umožňuje rýchlejšie a viditeľnejšie výsledky.
 3. Zlepšenie textúry a tónu pokožky: Ultrazvuková terapia môže pomôcť zlepšiť textúru pokožky, zjemniť nerovnosti a vyrovnať farbu pleti.
 4. Minimálna invazivita: Sonoforéza je neinvazívna procedúra bez bolesti alebo obdobia rekonvalescencie.
 5. Relaxácia a revitalizácia: Okrem týchto kozmetických výhod môže ultrazvuková terapia pôsobiť aj relaxačne a prispievať k pocitu revitalizácie a osvieženia pokožky.

Účinky sonoforézy využívame hlavne z kozmetického dôvodu úpravy štruktúry pokožky, zmierneniu jej nerovnosti a liečbe celulitídy.

 

 

Photo 23-03-2023, 16 35 53

 

Photo 19-07-2023, 14 52 49