Veľmi dôležitý v prevencii a liečbe Covid-19 je vitamín D.

Ľudia s deficitom vitamínu D majú vyššie riziko infekcie vírusom Covid-19, následne aj ťažšieho priebehu ochorenia, vzniku covidového zápalu pľúc a ďalších komplikácií.

Nedostatkom „slnečného“ vitamínu trpí väčšina Slovákov.

Je dokázané, že zníženou hladinou vitamínu D u nás trpí cca 70% populácie. Popritom tento vitamín je účinnou prevenciou pred vírusovými infekciami, onkologickými ochoreniami, osteoporózou, cukrovkou, neurologickými či psychickými chorobami.

Vitamín D zohráva významnú úlohu aj pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Ukazuje sa, že ľudia s dostatočne vysokou hladinou tohoto vitamínu boli odolnejší proti nákaze covid-19, mali ľahší priebeh a rýchlejšie sa vyliečili.

A prečo je to tak? Viamín D je totiž veľmi dôležitý pre správnu funkciu bielych krviniek. Na jednej strane podporuje imunitu a na druhej tlmí nadmernú aktiváciu imunitného systému a znižuje tak riziko ťažkého priebehu infekcie covid-19.

Vitamín-D-1

Kde ho nájdeme v prirodzenej forme?

  • Jeho hlavným zdrojom je slnečné UV-B žiarenie. Tu je to trochu rozporuplné. Na jednej strane učíme chrániť pokožku pred negatívnym vplyvom žiarenia ochrannými pomôckami ako opaľovacie krémy, okuliare či oblečenie a na druhej strane práve tieto pomôcky zabraňujú produkciu vitamínu D. K najväčšej produkcii vitamínu D dochádza totiž uprostred poludnia, keď je slnko nad obzorom, pričom pokožka musí byť odhalená a nechránená.
  • Z potravy ho obsahuje losos, makrela, tuniak, sardinky, mlieko,maslo, vajce, huby, kokos či avokádo
  • Vitaaktiv – výťažok z 21 prírodných ovocných a rastlinných koncentrátov spracovaných za studena, bez farbív a konzervantov. Obsahuje 200% odporúčanej dennej dávky vitamínu D a navyše ďalšie dôležité vitamíny a minerály, ktoré sú nápomocné v boji s infekciou. Vrámci prevencie covid-19 sa odporúča užívanie 2x5ml po jedle

LR LIFETAKT Vita Active Red