O zdravotný stav zúbkov a dutiny ústnej sa treba aktívne starať od útleho detstva.
Zubný kaz je totiž jedným z mála ochorení, ktorým sa dá predísť pomerne jednoducho. Precíznou, správne naučenou starostlivosťou a pravidelnou návštevou zubnej ambulancie.
Už po 1. roku je vhodné nájsť si lekára, ktorý bude zúbky pravidelne kontrolovať, kde dostane inštruktáž k čistení a zároveň vrámci dentálnej hygieny aj ošetrenie fluórom, ktoré bude zúbky chrániť pred kazom a citlivosťou. A tu by som sa chcela pozastaviť a rozobrať na drobné fluorid a jeho význam.
Aká je teda vhodná starostlivosti o zúbky?
- Pravidelne, 2x ročne navštíviť zubnú ambulanciu vrámci preventívnych prehliadok, nechať skontrolovať zúbky a dať na rady dentálnej hygieničky. Tá vás spolu s dieťaťom naučí správnu techniku čistenia a zároveň v kresle dieťaťu preventívne, na ochranu zúbkov aplikuje fluór. Pomocou odsávačky však súčasne odsáva sliny, aby dieťa fluór neprehltlo.
- V druhom, no o to podstatnejšom kroku aplikovať techniku čistenia doma za pomoci správne zvolených produktov.
- Vhodná detská zubná kefka je dostatočne hustá a mäkká, s jemným povrchom a štetinkami, aby chránila detské ďasienka pred mechanickým poranení a zároveň dôkladne a šetrne vyčistila zúbky. Tu vám určite kompetentne poradí dentálna hygienička.
- A teraz poďme na výber zubnej pasty:
U nás doma funguje kombinácia dvoch pást a to bez ohľadu na vek.
Ráno si čistíme zuby pomocou zubnej pasty s vysokým, takmer polovičným podielom aloe vera gélu. Ten zabezpečí v kombinácii s echinaceou nielen sviežosť a čistotu, ale regeneráciu a hojenie už poškodených ďasien, liečbu paradentózy či precitlivelosti. U detí vám nehrozí zdravotný problém oproti pastám s obsahom fluoridu, aj keby zjedli hneď celý jej obsah.
Večer si zuby umývame pomocou microsilver pasty, ktorá vďaka účinnej látke microsilver spolu s ďalšími cennými látkami a minerálnymi zlúčeninami odstraňuje nežiaduce mikroorganizmy v ústnej dutine a v hrdle , vyrovnáva pomocou hydroxyapatitu drobné nerovnosti zubnej skloviny. Zároveň pôsobí antibakteriálne, bojuje proti zápachu z úst eliminuje tvorbu kazov a pomáha pri paradentóze.
V priebehu dňa naučím dieťa použiť žuvačky, ktoré rovnako ako pasta obsahujú účinnú zložku microsilver. Tie v čase po jedle či medzi jedlami eliminujú baktérie, usadeniny, zubný plak, posilňujú sklovinu, regenerujú sliznice a remineralizujú zuby. Počas žuvania sa krásne dostanú do ryhov zúb a zabezpečia tak ich ochranu. Ich použitie je úplne iné ako pri klasickej žuvačke. Len pár minút žuvať a potom šup preč.
Samozrejme so správnou starostlivosťou o zuby úzko súvisí výber potravy.
- fazuľa, šošovica, hrach, pohánka, vlašské orechy, pivovarské kvasnice, sardinky, pšeničné klíčky, hovädzím mäsom, jogurty a tvaroh obsahujú prirodzene fosfor, dôležitý minerál pre zuby
- v sardinkách, kapuste, sójovej múke, špenáte, fazuli, brokolici, jogurtoch a tvrdých syroch, vlašských i lieskových orechoch, mandliach, ale aj v maku a žĺtku nájdete zasa vápnik
- vyhýbajte sa sladkostiam či iným zdrojom sacharidov. Neškodí len konzumácia cukru, cukroviniek a medu, ale aj celozrnného pečiva, zemiakov, ovocia, najmä sušeného, či mlieka. Aj keď fruktóza a laktóza sú menej škodlivé cukry. Odborníci tvrdia, že problémom nie je ani tak konzumácia cukrov, ako ich zbytočne predlžovaný kontakt so zubami. Preto tá dôsledná hygiena nielen ráno a večer, ale po každom jedle. Totiž baktérie, ktoré sa v zubnom povlaku vyskytujú, rozkladajú cukry i škroby kvasením na kyseliny, ktoré potom zubnú sklovinu ničia.
- rovnako neučte deti na ovocné šťavy, kolové a iné šumivé nápoje