Ako udržať pevnosť ciev a vyčistiť ich od naukladaného tuku?

Ako sa staráme o naše cievy, srdce, mozog? Slúžia nám 24 hodín, 1 440 minút, 86 400 sekúnd denne. Bez nich by sme tu neboli. Je naša starostlivosť adekvátna ich výkonu?

  • Srdcovocievne (kardiovaskulárne) choroby patria k dominantným chorobám obehovej sústavy.
  • Aj napriek preventívnym opatreniam umiera v súčasnosti na kardiovaskulárne choroby stále viac ľudí ako na všetky typy nádorov. Na Slovensku si udržujú svoje prvenstvo už od roku 1950.
  • Jednou z hlavných príčin srdcovocievnej choroby je ateroskleróza, ktorá vedie k postupnému zúženiu alebo úplnému uzáveru tepny. Vzniká buď náhle, teda akútne, alebo postupne, čiže chronicky.
  • Pri úplnom uzávere hlavnej tepny dochádza k nedokrveniu tkaniva, pričom najčastejšie ide o postihnutie srdca, končatín
  • Na steny ciev sa lepí cholesterol, kyselina močová, kreatinín či bilirubín, ba aj bielkoviny krvnej plazmy. Zdravé cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzajú pulz – nárazy krvi zo srdca do najtenších kapilár. No cievy s usadeninami  strácajú pružnosť a nezvládajú svoju funkciu. Zastúpi ich síce srdce, ktoré pracuje s vyšším nasadením, výsledkom je však vysoký krvný tlak, veľmi bežné civilizačné ochorenie.

Toľko teória. Poďme ale do praxe.

Čo prispieva k zužovaniu ciev?

Slabá fyzická aktivita, fajčenie, nadváha, nezdravá výživa a následná vysoká hladina krvných tukov a cholesterolu, cukrovka, vysoký tlak, stres,…

Ľudské telo potrebuje aj „zlý cholesterol“. Funkciou LDL molekúl je prenos tukov do periférie, tkanív a orgánov. Umožňujú ukladanie cholesterolu a tukov, ktoré sa potom využijú hlavne ako zdroj energie, prípadne ako „stavebný diel“ pri tvorbe iných látok (napríklad tvorba steroidných hormónov ako je testosterón či estrogény vyžadujú cholesterol pre svoj vznik).
Molekula HDL vykonáva opačnú funkciu, zbiera nevyužité tuky z periférie a odnáša ich späť do pečene, kde sa využijú iným spôsobom. Neexistuje teda dobrý a zlý cholesterol – problém nastáva, keď vznikne nerovnováha medzi HDL a LDL. Vysoké hladiny LDL vyvolajú nadmerné ukladanie tukov do steny ciev, čo vedie k ateroskléroze cievy a v priebehu času k rozvoju plátu upchávajúcemu cievu.(zdroj invivomagazin.sk)

Ako vyčistíme cievy a predídeme infarktu, či mŕtvici?

  • cievy potrebujeme v prvom rade vyčistiť a zbaviť už vzniknutých nánosov. V tomto smere nám geniálne poslúži aloe vera gél, ktorý obsahuje saponíny, látky, ktoré poupratujú, pozametajú usadeniny nielen zo spomínaných ciev, ale rovnako zo stien žalúdka, čriev či vnútorných orgánov. Pre organizmus sú pritom neškodné a nepôsobia toxicky. Dôležité je však užívať kvalitný, za studena lisovaný gél, kde ostávajú živiny zachované, nie aloe vera šťavy a pod.
  • v druhom kroku prostredníctvom aloe vera telo vyživíme a dodáme mu takmer 200 aktívnych zložiek
  • cievy potrebujú kremík. Ten je základným stavebným materiálom pre zdravú štruktúru cievnych stien. Je dôležitý na udržanie pevnosti ciev a hrá hlavnú úlohu pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení, chráni pred lámavosťou drobných ciev a zvyšuje ich pružnosť. Kremík sa o.i. nachádza v žihľave. Aloe vera sivera spĺňa obe tieto požiadavky
  • ďalšou zložkou, ktorú cievy potrebujú sú Omega 3-mastné kyseliny DHA a EPA. Telo si ich nevie samé vytvoriť a v strave ich prijímame nedostatočne. EPA a DHA majú zásadný vplyv na správnu funkciu vyššej nervovej sústavy a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Zároveň znižujú krvný tlak, úroveň „zlého“ cholesterolu, pôsobia k udržaniu psychickej kondície, proti migrénam a depresii, pomáhajú v eliminácii metličiek a kŕčových žíl, zlepšujú stav vlasov, nechtov, kože, prispievajú k zreniu mozgovej kôry u nenarodeného dieťatka.
  • do stravy zaraďte avokádo, extra panenský olivový olej, tučné ryby ako je losos, tuniak, makrela, sleď, tresčia pečeň, morské plody z čistých severských morí bez ťažkých kovov, chia semená, brokolicu, špargľu, listový špenát, granátové jablko, brusnice či zelený čaj.
  • toto všetko je super a nápomocné, v prvom rade si však treba uvedomiť, že je potrebné upraviť životný štýl, začať sa hýbať, zabojovať s obezitou, upraviť stravu, znížiť príjem ťažkých, mastných jedál, skrytých tukov v podobe sladkostí, vyhýbať sa stresu, zabudnúť na cigarety, alkohol, dovolený je pohár kvalitného červeného vína s obsahom resveratrolu, ktorý naopak pomáha v prevencii srdcovocievnych chorôb.

Súvisiace produkty: