Žijeme v dobe, kedy sme si akosi zvykli spájať vianočné sviatky nielen s pocitom súdržnosti, pokoja a radosti, ale aj obdarovávaním sa.

Túžime prostredníctvom darčeka umocniť u obdarovaného pocit lásky a radosti so vzájomnej prítomnosti. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by sme to nebrali len ako „nutnosť“, nevyrábali si tým zbytočný stres a zhon. Mnohokrát sa predierame davom ľudí po nákupných centrách, hľadáme niečo, čo by sme pod ten stromček vložili a spravili tak fajku, že splnené. Často kupujeme nezmyselné veci, ktoré potom stoja v skrini nevyužité, alebo sú z nich „putovné“ darčeky. Vyhadzujeme kopec peňazí za nekvalitné, predražené produkty, zadlžujeme sa. Výsledným efektom je, že sme zo sviatkov unavení a otrávení, že atmosféra, ktorá by mala prísť, neprichádza.

Myšlienka niekoho obdarovať, prejaviť mu svoju lásku a vďačnosť je krásna. Vôbec však nemusí byť spájaná len s obdobím Vianoc. Darujme si v priebehu celého roka úsmev, pohladenie, milé slovo.

Prejavujme počas dvanástich mesiacov svoju vďaku, radosť z prítomnosti danej osoby. Sadnime si spoločne k stolu bez ohľadu na to či je sviatok alebo piatok a rozprávajme sa. Ukazujme deťom, ako sa má žiť a správať k blízkej osobe. Ako si ju vážiť a pomáhať jej. Štedrovečerný stôl potom bude len umocnenie toho prirodzeného, toho krásneho. Nebude to vytrhnutie z reality, kde sa všetci cítime divne, chceme mať rýchlo za tým a nemáme si čo povedať.

A čo pod ten vianočný stromček? Výber je široký, no dajme si záležať a premyslime si dobre kúpu darčeka. Nech je pre obdarovaného prínosný, hodnotný, taký čo poteší telo aj dušu. Nech je odrazom toho, ako vám na danom človeku záleží, ako si ho vážite a máte radi.

Kúpiť desiatu košeľu, hlavne ak predchádzajúcich osem ešte nestihol vybaliť, sošku, ktorá danej osobe nič nehovorí a skončí niekde v skrini za vecami, či poukaz do fitnescentra, ak daný človiečik miluje šach a pohyb je pre neho veľká neznáma, asi nie je tou správnou cestou.

Pri príležitosti ako sú Vianoce a iné sviatky si zo všetkého najviac prajeme zdravie. Pochopiteľné, veď má najvyššiu hodnotu v živote. Často sa aj naše darčeky uberajú týmto smerom. V dobrom úmysle zájdeme do predajne, lekárne, uveríme milej pani v telefóne o výhodnosti toho ktorého produktu a nakúpime. Svojim najbližším darujeme niečo, čím im chceme pomôcť k zlepšeniu ich zdravotného stavu. Po čase zistíme, že nielen efekt neprišiel, ale dočítame sa, že čaj bol stiahnutý z trhu, lebo sa v ňom našli nebezpečné látky, že omega mastné kyseliny vytiekli na polystyrén a kompletne ho rozožrali, že vo fľaši s aloe vera sa nachádza „až“ 0,5% účinnej látky, že vitamíny nie sú o vitamínoch, ale o cukroch a farbivách…

https://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/smrdia-pesticidmi-v-teste-cajov-vybuchla-tretina-vyrobkov.html

 

70989750_2709699655727525_7693469566071996416_n 70506241_2497735560462723_4823750655732613120_n

Nemusí to byť len o zdraví. Čo tak drogéria, parfuméria? Zvyknete ich navštíviť? Kúpili ste vôňu, ktorá stála nekresťanské peniaze a museli ste ju použiť aj 3x do dňa, aby ste v priebehu dňa príjemne voňali? Ešte horšie však bolo, že sa k vám dostal nejakým zázrakom nemecký časopis ÖKO-TEST, kde ste svoju vôňu našli v červených políčkach označenú ako zdraviu nebezpečnú? A čo tak krém, ktorý sľuboval zázraky na vašej pleti, no namiesto nich prišla alergická reakcia?

Oko-test.jpg4

Príkladov môže byť nespočetné množstvo. Mojim zámerom nie je strašiť vás, ale dať do pozornosti, že aj také veci sa dejú a treba ich brať do úvahy.

Ak teda chceme siahnuť po takýchto produktoch, dajme si záležať na výbere, doprajme si čas na porovnanie trhu, čítajme zloženia, informujme sa u predávajúceho. Viem, že rýchlejšie a jednoduchšie je vziať a neriešiť, ale ide o našich najmilovanejších a tí predsa za to stoja za tú snahu.

Kupujme produkty, ktoré sú testované, certifikované, kde kvalita je overená a potvrdená. AJ z tohoto dôvodu nedám dopustiť na LR produkty, pretože viem, že na pokožku dám výrobky, ktoré najprv schválili ako dermatologicky nezávadné a bezpečné. Vnútorne užívam zasa produkty, ktoré prešli certifikáciou a niekoľkonásobným, najprísnejším  kontrolným systémom SGS INSTITUT FRESENIUS a ďalšie.

indexIASC-Seal-300dermatest

 

„Prevencia pomáha chrániť naše zdravie pred zásahmi lekárov.“ — Milan Kenda