Ktoré živiny sú pre Vášho malého športovca najdôležitejšie?
Rastie vám doma športový talent a vy ste na neho právom hrdí. Všetci by sme boli natešení, kebyže máme doma cieľavedomého, usilovného človiečika, ktorý má svoje sny, ktorý aj za cenu obety je ochotný vstať a ísť, ktorý netrávi voľný čas nezmyselne po kluboch či za PC, ale robí pre seba a svoje telo niečo. Šport je úžasná aktivita ako pre telo, tak dušu, učí deti vytrvalosti a dôslednosti. A vy ako rodič mu v tom chcete pomôcť, vidíte sa v ňom, všetok čas venujete športu, vozíte ho na tréningy, strávite tam hodiny, povzbudzujete, prežívate spolu všetky úspechy aj boľačky, v duchu vidíte doma nádejného Sagana, Lendla či Hamšíka. Investujete nemalé financie, obetujete dovolenky či voľné dni, lebo v tom vidíte zmysel. Vy aj vaše dieťa.
Zaiste vám nemusím hovoriť, že pre jeho organizmus je to fyzicky riadny zaberák.
Organizmus takého človiečika je niekoľkonásobne viac zaťažený ako u jeho rovesníkov. Nielen samotný tréning, ale k tomu škola a iné povinnosti nevynímajúc.
Čo sa v tele pri takej záťaži vlastne deje?
Telo spotrebuváva enormné množstvo energie a živín, počas záťaže sa u neho tvorí kyselina mliečna, po nadmernej záťaži zasa vzniká tzv. imunologické okno, kedy je organizmus a jeho imunita oslabená a je náchylnejší na infekcie, pohybový aparát je rýchlejšie opotrebovávaný, organizmus prekyslený. Telo má nedostatok času na regeneráciu. Neraz príde choroba, ktorú nemá kedy vyležať a v čase rekonvalescencie je už znova na tréningu.
Preto ak chcete, aby jeho telo aj naďalej vládalo, podávalo výkony a zároveň bolo zdravé, treba venovať pozornosť aj živinám, ktoré organizmus príjme.
Verím, že sa zhodneme na tom, že v dnešnej rýchlej dobe, aj napriek tomu, že supermarkety ponúkajú 24 hodín denne kvantum potravy, je jej kvalita na veľmi nízkej úrovni a že s takou stravou „nestíha“ bežne fungujúci organizmus existovať pri plnom zdraví, nie to ešte extrémne zaťažený, ako je u športovcov.
A tak je potrebné telu dodať čo v strave chýba. Nie je to však jednoduché zorientovať sa a preto si treba starostlivo vyberať, dať si poradiť čo sa obsahu aj kvality týka. Verte, že takto investované financie oceníte ako okamžite na výkonnosti, na skrátení času regenerácie, prípadne pri liečbe úrazov, tak hlavne do budúcnosti, kedy 30 ročný .organizmus nebude zničený a „zhumpľovaný“.
Aké živiny do tela športujúceho jedinca dodať?
Minerály
si organizmus nevie sám vytvoriť. Potrebuje ich dostať zvonku. Nie je však jedno v akej forme. Minerály pomôžu premeniť prijaté tuky, cukry a bielkoviny na energiu a zároveň zbavia telo kyselín, ktoré vznikajú po fyzickej záťaži a ukladajú sa v tele. Zároveň pomáhajú predchádzať vyčerpaniu, svalovým kŕčom a pod.
Kolagén
by mal byť povinnou výbavou každého športovca. Kĺby a chrupavky sú dlhodobo namáhané a opotrebuvávané. Ak teda chcete predísť poškodeniu kĺbov preťažením, nezabúdajte ho dodať. Nie je však jedno v akej forme. Kolagén sám o sebe je veľká molekula s ktorú si organizmus nevie poradiť, preto aby bol účinný a telo z neho využilo maximum, potrebujeme dodať hydrolyzovaný kolagén. Ak je tento v kombinácii s aloe vera gélom, jeho vstrebateľnosť sa zvyšuje na maximum a naviac aloe dodáva telu ďalších cca 200 druhov aktívnych zložiek a detoxikuje ho zároveň.
Vitamíny
Napríklad vitamín C výrazne podporuje výživu chrupaviek, kostí a šliach. Vitamín D sa zúčastňuje regulácie metabolizmu vápnika a fosforu. Má vplyv na hustotu kostí a zdravie chrupaviek.
Colostrum
je nenahraditeľným pomocníkom pre rýchlu regeneráciu organizmu, hojenie rán, výborný stav imunity či prirodzený nárast svalovej hmoty. Obsahuje totiž vitamíny, minerály, látky poskytujúce priamu ochranu proti baktériám, vírusom a plesniam a rastové faktory.
Fandite vášmu dieťaťu, podporujte ho v športovej aktivite, no nezabúdajte ochrániť jeho organizmus pred vyčerpaním a predčasným opotrebovaním. Organizmus dieťaťa aj napriek tomu, že veľa zvládne, je ešte krehký a hlavne stále vo vývoji. Postarajte sa mu o živiny, dostatočný priestor na regeneráciu a odmení sa vám skvelou formou.