Colostrum, tekuté zlato alebo mledzivo je rôzne pomenovanie pre jeden a ten istý zázrak, ktorý dala matka príroda do vienka všetkým cicavcom.

Colostrum je tekutina, ktorá sa v prsníkoch matky začína tvoriť tesne pred a po pôrode, maximálne však 72 hodín. Kedysi sa toto mlieko odstriekavalo a vylievalo, lebo sa mylne domnievali, že je ešte slabé a nezrelé. Opak bol však pravdou. Práve táto tekutina obsahuje vitamíny a pre život mimoriadne dôležité látky. U nejedného cicavca je jeho dostupnosť priam otázkou života a smrti. Pomáha totiž mláďaťu budovať imunitu počas prvých kritických dní po tom, čo opustilo bezpečné prostredie maternice.

Colostrum je pre imunologicky bezbranné mláďa akousi pasívnou imunitou od matky.

Jej imunitný systém vytvára špecifické protilátky proti baktériám, vírusom a kvasinkám. Obsahuje tiež rastové a imunoregulačné faktory, ktoré podporujú zrenie aktívnej imunity mláďaťa.

Už v roku 1950 doktor Albert Sabin zistil, že colostrum obsahuje protilátky proti detskej obrne, a preto ho začal odporúčať deťom. V tom istom roku sa populárnym stala liečba reumatoidnej artritídy za pomoci colostra. V súčastnosti je publikovaných takmer 30 tisíc vedeckých článkov, ktoré poukazujú na široké a bezpečné využitie colostra.

Na výrobu potravinových doplnkov sa využíva kravské, bovinné colostrum.

Totiž teliatko, ktoré sa narodí, má narozdiel od ľudského mláďaťa nulovú imunitu. A pre neho je užitie colostra okamžite po narodení skutočne otázkou života a smrti. Spracováva sa len prebytočné colostrum. Krava ho má totiž niekoľkonásobne viac, ako ono dokáže prijať. Oproti ľudskému colostru obsahuje mnohonásobne viac účinných látok. Vedeli to aj ajurvédski lekári z Indie, ktorí používajú colostrum na fyzické a duchovné liečenie už viac ako 2 000 rokov.

Prečo je však také dôležité odoberať colostrum okamžite, v prvých hodinách po otelení?

Lebo zloženie mlieka sa rapídne mení a každú hodinu klesá podiel dôležitých látok.

Porovnanie nutričného zloženia colostra a plnotučného kravského mlieka (v %)
ZložkyColostrumMlieko
Pevné látky23,912,9
Obsah bielkovín14,04,0
Kazeín4,82,5
Tuk6,74,0
Laktóza2,74,9
Minerály1,110,74
Imunoglobulíny6,00,09

mother-and-baby-cows

Colostrum je známy imunomodulátor, ktorý udržuje v rovnováhe imunitný systém, podporuje samoliečivú aktivitu organizmu a tlmí prehnané imunitné reakcie.

Má teda veľký význam pri liečbe alergií, autoimunitných ochorení, je vhodné ho užívať pri liečbe akútnych ochorení vírusového a bakteriálneho charakteru, pri chronických ochoreniach, poruche imunity, ožarovaní, prevencii ochorení…

Prečo je colostrum tak zázračné a čo obsahuje?

 • imnoglobulíny – protilátky, ktoré sú schopné rozpoznať a likvidovať cudzorodé látky, ktoré do tela vnikli
 • rastové faktory – podporú rast a obnovu buniek. Podnecujú organizmus k vlastnej zvýšenej tvorbe imunoglobulínov
 • laktoferín – bielkovina viažúca železo. Chráni organizmus pred mnohými ochoreniami, aj nádorovými, kvasinkovými infekciami. Bráni množeniu baktérií, pôsobí proti vírusu HIV, papilomavírusom a cytomegalovírusom.
 • cytokíny – je ich niekoľko skupín a slúžia ako koordinátori funkcií imunitných buniek, chránia organizmus pred vírusovými infekciami, majú protinádorový účinok, zodpovedajú za krvotvorbu
 • vitamíny, minerály, stopové prvky – napr. A,B,C,D, koenzým Q, bohatý zdroj minerálov a stopových prvkov.
 • aminokyseliny – obsahuje celkovo 26 aminokyselín a všetky esenciálne kyseliny
 • polypeptidy – povzbudzujú neaktívny imunitný systém na jednej strane a na druhej tlmia jeho prehnanú imunitnú odpoveď
 • enzýmy – ako jediné obahuje tzv. “enzým nesmrteľnosti” telomerázu. Spolu s rastovými faktormi spomaľuje starnutie organizmu.

Kedy teda vieme po colostre siahnuť?

 • vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest
 • teplota
 • gastritída, hnačka, zvracanie
 • alergia
 • akné, atopia
 • chronické poruchy imunity
 • po očkovaní
 • po liečbe antibiotikami
 • reumatické ochorenia
 • depresia
 • migréna
 • stavy po úraze, operácii
 • vyčerpanie
 • nadváha
 • anti-aging efekt
 • chronické bolesti
 • cukrovka
 • nádorové ochorenia
 • nafukovanie, pálenie záhy…

Prečo však nie je colostrum ako colostrum?

No rozhoduje veľa faktorov o kvalite a vhodnosti toho ktorého colostra.

 1. ak má byť hodnotné, musí aj samotná krava žiť takým životom. Preto kvalitné colostrum pochádza z chovu, kde sa kravy pasú na pastvinách, žerú trávu, byliny a nie umelé krmivo a hormóny. Zároveň sú veterinárne kontrolované. Podľa čísla šarže sa dokonca viete dopracovať k informácii, z ktorého chovu to vaše konkrétne colostrum pochádza.
 2. pre nás európanov je vhodné výlučne colostrum s tunajších zemepisných oblastí (Rakúsko, Švajčiarsko…). Pre náš organizmus nemá takú výpovednú hodnotu colostrum od kravy, ktorá žije v úplne inom biotope a žerie iné byliny (Kanada a pod.)
 3. zloženie, vôňa či farba colostra sa odvíja od aktuálneho ročného obdobia a prijímanej stravy
 4. odoberané musí byť výlučne do 12-tich hodín po otelení. Potom už podiel colostra klesá a stúpa podiel mlieka
 5. aj spôsob spracovania je dôležitý. Ak majú byť zachované všetky živiny, tak je potrebné spracovanie výlučne za studena. Žiadna pasterizácia, sprejové sušenie a pod.

Kedy sa colostrum neodporúča?

Ak ste po transplantácii a užívate lieky na potlačenie imunity, aby vaše telo transplantovaný orgán neodmietlo. Rovnako pri zistenej alergii na mliečnu bielkovinu.

Rady ohľadom užívania:

 1. colostrum sa užíva výlučne nalačno
 2. nezapíjajte ho teplými nápojmi
 3. naučte sa colostrum nasadiť hneď v prvých hodinách akútneho ochorenia. Nečakajte až sa choroba naplno rozvinie. Práve v úvode nasadené colostrum a vo vyšších frekvenciách pomôže rýchlo doplniť poklesnutú imunitu a zvrátiť priebeh ochorenia. Ochorenie tak ideálne po pár dňoch plynulo odznie, alebo sa zmiernia jeho prejavy.
 4. na akútne infekty je ideálne 100% tekuté colostrum. Nástup účinku je okamžitý. Ideálne je ho už v puse “premlieť”. Samozrejme rovnako u detí, ktoré nevedia prijať kapslovú formu. Tekuté colostrum je nutné po otvorení skladovať v chladničke a do troch týždňov spotrebovať, nakoľko neobsahuje žiadne konzervanty
 5. na preventívne užívanie, či pri dlhodobých, chronických ochoreniach je zasa vhodnou a praktickou voľbou 77% kapslové colostrum. Obsahuje až 800mg mledzivového prášku, čo je najvyšší, na trhu dostupný podiel.

Zmyslom užívania colostra je prirodzeným spôsobom doplniť organizmu obranné látky, aby malo silu samotné zabojovať s ochorením. Aby z vírusovej infekcie nebola bakteriálna, kedy už lekár siaha po antibiotikách. Tie na jednej strane poklesnutú imunitu ešte viac znížia a súčasne zničia kompletne črevnú flóru. Nielen tie zlé, ale aj dobré baktérie, ktoré organizmu pomáhajú. Vedeli ste, že telo potrebuje 7 rokov, aby sa úplne zbavilo všetkého, čo do tela spolu s antibiotikom prišlo?

 

Zmyslom colostra nie je, aby organizmus v živote neochorel. To by bolo choré… Zmyslom je, aby si s infekciou z ľahkosťou poradil, aby sa vďaka patogénom ktoré prišli, vytvorili protilátky v tele a ono pri ďalšom kontakte s nimi, vedelo promptne reagovať a zabojovať.

 

Zmyslom je, aby chronické ochorenia sa neliečili hŕbou medikamentov, ktoré v tele vytvárajú ešte viac a viac problémov, ale aby sa naštartovala samoliečebná schopnosť tela.

 

Kto spozná silu colostra, stane sa jeho verným pomocníkom v mnohých situáciách. Organizmus sa mu odmení za takúto starostlivosť a peňaženka poteší.

Že si robím srandu? Že peňaženka akurát zaplače pri tej sume?  Tak sa na to poďme pozieť detailne. Skúsim bežný príklad z praxe. Ochorie vám dieťa v domácnosti. Potrebujete odísť z práce, utekať k lekárovi, zaplatíte za tankovanie, parkovisko. V čakárni presedíteť nemalý čas, kde dieťa namiesto jednej choroby si prinesie domov tri. V ambulancii vám vyšetria “CRP”, vy zaplatíte. V lekárni necháte priemerne 30€. V práci musíte zahlásiť OČR a byť týždeň doma s dieťaťom. Medzitým znova kontrola a rovnaké náklady. Po týždni, aj keď ešte dieťa nie je úplne fit, musí do škôlky, lebo šéf už hromží. Vydýchnete si, že ste to zvládli. Dieťa s oslabenou imunitou po chorobe a antibiotikách je o tri týždne tam kde predtým… Hovorí vám niečo tento scénár?

Colostrum je odpoveď.

 

LR LIFETAKT Colostrum Liquid

LR LIFETAKT COLOSTRUM kapsule

 

Máte záujem objednávať LR produkty priamo od výrobcu za veľkoobchodné ceny? >>Pre viac informácii kliknite tu<<
+ +