Rakovina krčka maternice je v svetovom merítku druhým najčastejším nádorovým ochorením žien.

Na Slovensku ročne pribudne približne 550 nových prípadov. Z toho asi 1/3 Sloveniek tejto chorobe podľahne. Mojim zámerom nie je strašiť vás, ale vyvolať potrebu zamyslenia sa. Pretože ak sa správanie žien v oblasti prevencie nezlepší, počet nových prípadov bude neustále pribúdať. Výhodou pri tejto rakovine je, že pri správnej prevencii jej nebezpečnosť výrazne klesá.

Príčinou ochorenia je infekcia vírusom HPV. Najčastejšie sa tak udeje pri pohlavnom styku s nakazeným mužom. Tento vírus môžeme pri vyšetrení nájsť u veľkého množstva žien do 25 rokov veku, ale u väčšiny nevyvolá vírus žiadne príznaky a nakoniec vymizne. U niektorých žien však jeho existencia pretrváva a práve u týchto žien môže časom vzniknúť rakovina krčka maternice. Pravdepodobnosť ochorenia zvyšujú aj ďalšie aspekty ako včasný začiatok pohlavného života, striedanie partnerov, oslabená imunita, lieky, fajčenie, nedostatok vitamínu C, kyseliny listovej a betakaroténu…

Dôležité je pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u gynekológa a v prípade nepravidelného krvácania, bolesti pri pohlavnom styku a po ňom, výtokoch, bolestiach v panvovej oblasti, únave, nechutenstve, chudnutí, neodkladajte návštevu lekára.

Poďme sa spolu zamerať na prevenciu rakoviny krčka maternica. Čo v tomto smere môžme urobiť my samotné?

 • Nefajčite, alkohol užívajte s mierou
 • Pravidelne sa hýbte, predchádzajte vzniku nadváhy
 • Doprajte si oddych, dostatočne dlhý a pokojný spánok, eliminujte stres
 • Upravte jedálniček. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny, eliminujte príjem vyprážaných, tučných jedál, bielej múky a jednoduchých cukrov
 • Čo najviac konzumujte čerstvú stravu s minimálnou tepelnou úpravou
 • Nezačínajte so sexuálnym životom príliš rýchlo a bez ochrany, nestriedajte sexuálnych partnerov
 • Pravidelne absolvujte preventívne prehliadky
 • Očkovanie je minimálne kontroverzná téma a nedovolím si hodnotiť jeho účinky.  Môj postoj súvisí s mojim presvedčením. Čo je však minimálne potrebné uvedomiť si, že očkovanie nechráni ženu pred samotnou rakovinou, ale pred vírusom, ktorý ju spôsobuje. Ten drieme v tele roky a samotné ochorenie sa  nemusí prejaviť. Ale príde obdobie, kedy je organizmus vyčerpaný, oslabený a daný vírus ukáže svoju silu. Niekedy je to otázka imunity, nedostatočnej výživy, inokedy nadmernej psychickej záťaže. A tu by malo byť zamerané preventívne pôsobenie
 • Dodajte telu živiny a silu, ktorá v nekvalitnej strave neprichádza. Počuli ste o účinkoch Reishi? Je to huba tisícky rokov známa svojimi pozitívnymi účinkami na organizmus. Stimuluje imunitný systém, posilňuje telu vlastné obranné mechanizmy, má protinádorový účinok. Obsahuje okolo 200 rozličných vitamínov a minerálov, ktorých väčšia časť má antioxidačné účinky. Reishi huba z pomedzi 11-tich liečivých rastlín, ktoré pomáhajú v liečbe rakovinových ochorení, stojí na 3. mieste.

LR LIFETAKT Reishi Plus Kapsule

 • Postarajte sa o vaše črevá a následne tak správnu mikroflóru pošvy. Rakovina sa dáva do súvislosti s parazitmi, ako hlavne skrytými (latentnými) pliesňami, dôležitou súčasťou prevencie sú preto probiotiká. Tu je opodstatnené užívanie Pro12.

Pro 12 Kapsule Probiotiká

 • Rakovina sa môže vyvýjať a je schopná žiť a prežiť len v kyslom prostredí, ktoré je vytvárané vysokým podielom mäsitej stravy, nadmerným prísunom jednoduchých cukrov, fajčením, stresom, nedostatkom pohybu či spánku. Naopak, rakovina nie je schopná žiť a prežiť v zásaditom (alkalickom) tele. Upravte vnútorné prostredie, dodajte minerály prostredníctvom ProBalance a vezmete rakovine vietor z plachiet.

Pro Balance Tablety

 • Vyrovnaní a šťastní ľudia sú zriedkavejšie chorí ako ľudia s negatívnym myslením. Pozitívne emócie, dostatok relaxu, spánku sú spájané so zvýšením účinnosti imunitného systému. Nepriaznivo vnímané životné situácie môžu znížiť efektívnosť imunitných reakcií včítanie aktivity buniek „natural killers“ zodpovedných za deštrukciu nádorových buniek. Bunky sa začnú nekontrolovane rozmnožovať a smerovať k zničeniu svojho hostiteľa. Chorí na rakovinu mali v minulosti často pocit nespokojnosti, smútku, alebo pociťovali nenávisť.

„Bez slnka nekvitnú kvety, bez lásky niet šťastia, bez ženy nie je láska, bez matky nie je ani básnik, ani hrdina.“ — Maxim Gorkij