Horúčka je jedným z najčastejších prejavov choroby u malých detí. Mnohokrát je to práve horúčka, ktorá ako prvá signalizuje, že sa niečo v organizme deje a choroba prichádza.
Pre mnohých rodičov je strašiakom a obávajú sa jej. Nevedia však, že pre organizmus dieťaťa je zároveň obranným aj pomocným mechanizmom.
Horúčka je zvýšenie telesnej teploty
- 36-37°C je normálna telesná teplota
- 37-38°C je zvýšená telesná teplota alebo subfebrília
- 38-40°C je horúčka alebo febris, pyrexia
- nad 40°C už hovoríme o hyperpyrexii
Čo je príčinou horúčky u detí?
- poväčšine sú to vírusové a bakteriálne infekcie
- plesňové ochorenia
- parazity
- nádorové ochorenia
- úrazy mozgu
Horúčka organizmu pomáha bojovať s infekciou
Aj keď stavy horúčky nie sú príjemné ako pre dieťa, tak aj rodiča, pre organizmus je prínosná. Vďaka nej sa v tele zvyšuje aktivita a funkcia bielych krviniek, tlmí sa množenie baktérií, zvyšuje sa protivírusová aktivita a podporujú sa imunitné procesy organizmu.
Preto netreba zvýšenú teplotu u dieťaťa okamžite zrážať liekmi proti teplote, tzv. antipyretikami.
Ako správne merať teplotu:
Je viac miest a spôsobov, ako viete odmerať telesnú teplotu. U najmenších detí je to najčastejšie v konečníku. Tu treba samozrejme dať pozor na bezpečnosť, aby sa dieťatko neporanilo teplomerom a od nameranej hodnoty odrátať 0,5°C. Ďalšie možnosti pri klasickom, digitálnom teplomere sú pod pazuchou či v puse. Tu treba mať na pamäti, že v puse nemeriame teplotu tesne po prijatí teplých či studených tekutín. Pod pazuchou treba dbať na správne uloženie teplomeru. Dnešná doba ponúka aj možnosti čelových či ušných teplomerov. O presnosti merania jednotlivými teplomermi by sa neraz dalo polemizovať. Staré ortuťové teplomery mali svoje nevýhody, ale fakt je, že teplotu ste namerali vždy spoľahlivo. Musím povedať, že osvedčeným prostriedkom býva moja dlaň priložená na drobcove čelo. Ale uznávam, že na to treba trocha cviku a výsledok je výlučne postavený na vašom subjektívnom pocite.
Zásady, ako postupovať pri horúčke u dieťaťa:
Baviť sa budeme o teplote, ktorá je najbežnejšia u detského organizmu a to takej, ktorá sprevádza vírusové a bakteriálne ochorenia.
- Nebojte sa jej. Dieťa teplotu väčšinou dobre znáša a pri febrilite do 38,5°C nie je dôvod umelo ju znižovať antipyretikami. Pre organizmus má svoj význam a pomáha dieťaťu zvládnuť ochorenie
- Podávajte dieťaťu zvýšený prísun tekutín. Ideálne vlažnú vodu či čaj. Ak čaj, tak vyberajte taký, ktorý mu pomôže v boji s infekciou, nie len teplú, zafarbenú vodu, ktorú kupujeme pod názvom „čaj“ bežne v marketoch. Mne sa osvedčil Cistus incanus čaj, ktorý vďaka svojmu zloženiu pomáha bojovať priamo s vírusmi, baktériami a dokonca aj s plesňami. Vydrží nekonečne dlho, ale hlavne jeho pitie má zmysel pre telo. Viac o ňom, aj o teste bežne dostupných čajov sa dozviete tu:
- Nenúťte dieťa do jedla. Zásadné je, aby malo dostatočný prísun tekutín. Nič sa nestane, keď jeden či dva dni bude prijímať minimum stravy. Ak, tak zvoľte niečo ľahké, organizmus nezaťažujúce. Dobre padne vývar, ovocie, zelenina, chudé mäso
- Dieťa oblečte do ľahkého, bavlneného odevu. Ak sa spotí, tak ho hneď prezlečte
- Organizmus potrebuje zvýšený prísun vitamínov. Mnohé deti majú problém prijať ovocie a zeleninu v zdravom stave, nie to ešte počas choroby. No a druhým zádrheľom je, koľko v tom ovocí či zelenine reálne vitamínov je. Ak chcete mať istotu pokrytia potreby dennej dávky vitamínov, siahnite po Vitaaktive. 10 „živých“ vitamínov v jednej lyžičke pomôže telu zabojovať .
- Počas infekcie telo s patogémni bojuje a imunita dostáva zabrať. Ako organizmu pomôcť tento proces zvládnuť? No ideálne tak, že mu pomôžeme nie tým, že utlmíme teplotu či iný prejav ochorenia, ale tak, že mu poskytneme hotovú imunitu a ono samé zabojuje a zvládne súboj s patogémni. Ja si už neviem predstaviť, že by som pre prípad akejkoľvek infekcie, či už dýchacích, močových ciest, črevného systému a mnoho ďalších nemala poruke Colostrum. Hotovú porciu imunity, ktorú dala matka príroda do vienka svojim novonarodeným deťom, aby zvládli príchod na tento svet. Nielenže pomáha zvládnuť ochorenie, ale zároveň znižuje aj samotnú horúčku. Jeho dávkovanie závidí od veku a priebehu ochorenia.
- Pri teplote nad 38,5°C siahnite po antipyretikách, zabepečujte zvýšený pitný režim a v prípade, že teplota aj naďalej stúpa, siahnite po fyzickom ochladzovaní. Podľa toho, čo je dieťaťu príjemnejšie, zvoľte buď vlažnú sprchu (nie studenú), omývanie tela hubkou s vlažnou vodou alebo vlažné zábaly.
- Ak má dieťa triašku či pocit zimy, zvyčajne mu vtedy stúpa teplota, či studené končatiny, prikryte ho perinou alebo dekou a podávajte teplé tekutiny
- Pravidelne kontrolujte teplotu tela
- Často vetrajte
- Izolujte dieťa od ostatných členov rodiny, najmä detí a starších ľudí
- Ochorenie pomôžu zvládnuť probiotiká. Urýchlia liečebné procesy v tele a vďaka správnemu osídleniu čreva podporia imunitu. Ako si vybrať a aké kritériá zodpovedajú za kvalitné probiotiká sa dozviete tu:
- Nenúťte ho nasilu ležať v posteli. Mierna pohybová aktivita mu neublíži.
Kedy už navštíviť lekára?
- Nebežte k lekárovi hneď ako sa objaví teplota. Snažte sa pár dní zabojovať doma, dieťa zbytočne nevystavovať ďalšej infekcii, ktorá striehne v čakárni. Zväčša hneď na začiatku ochorenia ani lekár nevidí z čoho teplota pramení. Aj ochorenie sa vyvíja a kategorizuje postupne
- Ak horúčka nad 39°C pretrváva pár dní a stav sa nelepší, choďte dať dieťa vyšetriť
- Ak dieťa opakovanie zvracia
- Ak neprijíma dostatok tekutín, je malátne, ochabnuté, nereaguje na bežné oslovenie, jeho pokožka suchá a po vytvorení kožnej riasy len pomaly klesá, dutina ústna je suchá, s povlakom
- Ak má dieťa strnulú šiju (nemôže hlavu predkloniť)
- Má mramorovú kožu, výrazne chladné ruky a nohy
- Má krvavé škvrny na koži
- S bábätkom mladším ako tri mesiace
Detský vek a vývoj imunity súvisí aj s chorobami. Je to spôsob, ako organizmus patogén spozná, vytvorí si voči nemu protilátky a nabudúce, keď sa spolu stretnú, bude pripravený zabojovať.
Istý počet infektov je v poriadku a aj potrebný. Samozrejme podstatné je, ako ich dieťa zvládne. Či bude natoľko silné a vy uvedomelí, aby ste mu pomohli prirodzenou cestou zabojovať, posilniť imunitu a ochorenie zvládnuť, alebo budete vyčkávať, až nadobudne takých rozmerov, že bude nutné siahnuť po antibiotickej liečbe.
Tu už nastávajú problémy. Jednak antibiotiká ešte viac znížia chorobou oslabenú imunitu, vymelú nielen zlé, ale aj tie dobré baktérie z tela a rozhasia celú črevnú flóru. V organizme sa premnožia plesne. S antibiotikom príde do tela množstvo syntetiky, ktorej sa musí pracne zbavovať. Vedeli ste, že mu trvá až 7 rokov čo sa zbaví následkom jedného antibotika?