Čím je dojčenie také úžasné? Poďme si to objasniť pekne po poradí, od pôrodu.
Príroda vie, čo je pre jej deti najlepšie a najpotrebnejšie po príchode na svet a tak dala matkám schopnosť dojčiť.
Bábätko sa deväť mesiacov vyvíja v sterilnom prostredí, kde je chránené od vonkajších faktorov, kde mamina sa postará o všetko čo potrebuje. Príde však čas, kedy sa začne pýtať na tento svet a už samotná cesta je plná nástrah a zároveň ochrany do ďalšieho života. Tu zasa príroda vedela, prečo má dieťa prirodzene prechádzať pôrodnými cestami a už tam absolvovať prvé „očkovanie“ prostredníctvom baktérií, ktoré sa tam prirodzene nachádzajú a nie moderne, bezbolestne cisárskym rezom. Samozrejme sú situácie, kedy to inak nejde, no nik mi nevyhovorí, že to nie je sčasti módny trend a pohodlnosť mamičiek. Že predstava bolesti ich prijme k rozhodnutiu, uľahčiť si to. No až také uľahčenie to nie je. Aj rana bolí, týždeň, ak sa samozrejme nič neskomplikuje viete o každom pohybe. No a čo sa bábätka týka, bolo ukrátené o prirodzenú imunizáciu. Ale nie o pôrode som chcela.
Aký je význam a výhody dojčenia?
- materské mlieko je ľahko stráviteľné a nezaťažuje ešte nie dostatočne vyvinutý tráviaci systém. Menšia pravdepodobnosť bolestí bruška, problémov s vyprázdňovaním
- podporuje vývoj imunity, odolnosti voči infekciám
- predchádza alergiám
- zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj.
- znižuje riziko náhleho úmrtia
- dojčenie napĺňa dieťatku pocit bezpečia, vníma blízkosť matky, jej teplo, tlkot srdca, rytmus dýchania, hlas, v takej vzdialenosti dokáže novorodenec zaostriť zrak na tvár matky
- materské mlieko je vždy pripravené na použitie. Je čerstvé, primerane teplé a sterilné
- šetrí rozpočet rodiny
- dojčiaca mamina má menšiu pravdepodobnosť zápalu prsníka a rakoviny
Poďme sa teda venovať samotnému dojčeniu.
Najlepšie čo môžete pre bábätko urobiť, je v prvých minútach počas tretej doby pôrodnej (pôrod placenty), priložiť ho k prsníku. Na umývanie a váženie je čas aj neskôr. Je to neuveriteľný psychologický moment pre oboch, ale súčasne aj stimulačný čo sa dojčenia týka. Dieťa prirodzene bez toho, aby mu to musel niekto ukazovať, začne uplatňovať svoj sací reflex a prisaje sa na prsník. Pre maminu je to zasa stimulácia tvorby mliečka. Navyše prvé hodiny po pôrode je mliečko úplne iného zloženia ako neskôr. Poznáte ho pod názvom colostrum alebo mledzivo.
Čím je colostrum geniálne?
Je jedným z významných faktorov, ktoré ovplyvnia celoživotnú imunitu bábätka. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, rastových faktorov či protilátok, ktoré ochraňujú bábätko pred baktériami, vírusmi a plesňami. Rastové faktory majú zasa vplyv na hojenie rán tvorbu svalovej hmoty, nervový systém či vitalitu.
Všetko čo obsahuje colostrum, jednoducho pomáha novorodencovi prežiť dni, kedy sa ocitá v úplne novom prostredí s množstvom nástrah a neznámych podnetov.
Pre bábätko to nie je len jedlo a tekutina, ktorá zasýti a upokojí smäd. Je to aj pocit tepla a bezpečia.
Moderný človek sa síce pokúša posledné desaťročia umelo zasahovať do tohto procesu, no len veľmi nedokonale. Najlepším inkubátorom zostáva vždy maternica, najlepšou výživou dojčenie a najlepšou postieľkou mamičkina náruč.
Napriek všetkým výhodám je mnoho mamičiek, ktoré v krátkej dobe prestávajú dojčiť a svoje dieťa nastavia na umelú výživu. Samozrejme sú aj objektívne dôvody, kedy v tom nejde pokračovať, no je ich minimum. Skôr to býva o pohodlnosti mamičiek, ako aj kvôli nedostatočným informáciám.
Aké problémy či predsudky vás môžu postretnúť?
- Bábätko sa nevie prisať na prsník- tu je to na 99% technická záležitosť, kedy maminu nemal kto dostatočne poučiť a ukázať jej správnu techniku dojčenia.
- Malé, vpáčené bradavky– tiež je to o správnej technike, stimulácii bradaviek
- Popraskané, boľavé bradavky– dieťatko sa nevie správne prisať, dostatočne sa napapať a tak je na prsníku zbytočne dlho
- Slabé mlieko– nič také neexistuje. Materské mlieko je len ľahko stráviteľné a tak je bábätko rýchlejšie hladné ako po umelej výžive, prípadne je len smädné
- Bábätko grcká po jedle- reflux je fyziologický u detí do jedného roka. Dbajte na to, aby si po napapaní odgrglo, zároveň ho uložte spinkať do vyvýšenej polohy, cca 45°
- Koliky u bábätka môžu byť spôsobené nevhodnou stravou mamičky (ťažké jedlá, strukoviny, koreniny…), alebo sa bábätko počas jedenia nahltá veľa vzduchu. Tiež to má súvis so správnou technikou dojčenia.
- Ak ponúkneme dieťatku fľašu, príde na to, že papanie je pre neho menej náročné a tak môže odmietať prsník. Takže vyhnúť sa fľašiam. Ak treba dokŕmiť, ideálnejšie je dokrmovať lyžičkou.
- Zápal prsníka postihne nie jednu maminu- v prvom rade mu treba predchádzať pravidelným dojčením a odstriekavaním si zvyšného mlieka. Ak sa zápal dostaví, nie je dôvodom prestať dojčiť. Zo zapáleného prsníka treba mliečko odsávať a prsník masírovaním uvoľniť, dojčiť môžte z druhého prsníka.
- „Mliečna kríza“ sa zvykne dostaviť okolo druhého-tretieho mesiaca, kedy má mamina zrazu podstatne menej mlieka. V tomto prípade dobre padnú zásoby materského mliečka. Maminám odporúčam prebytočné, odsaté mliečko nevylievať, naopak si zamrazovať. Poslúži v časoch nedostatku. Za 24 hodín si mlieko odstriekavajte do sterilnej nádoby uloženej v chladničke. Po 24 hodinách ho dajte zmraziť. Prípadne ak sa vám nepodarilo vytvoriť si vlastné zásoby, skúste kontaktovať inú maminu, prípadne mliečnu banku. Umelé náhrady použite až potom, čo nebude inej možnosti. Pri každom papaní (aj keď máte málo mlieka) si bábäko najprv priložte k prsníku, nech spapá všetko čo je a až tak ho dokŕmte. Čím častejšie budete prikladať, tým viac budete stimulovať tvorbu mlieka. Pritom prijímajte dostatok tekutín, hodnotnú, šetrnú stravu a veľa oddychujte. Oplatí sa vydržať. Kríza o chvíľu pominie.
Uvedomiť si treba jedno, že mamina aj bábätko sa učia dojčiť jedine dojčením.
Umelé mlieko vnímajte ako „liek“, ktorý má zachrániť vo vzácnych prípadoch život, lebo materské mlieko nie je k dispozícii. Malo by byť užívané dočasne, po nevyhnutný čas.
Umelé mlieko je rovnaké pre všetky detičky, nedokáže sa v danej situácii prispôsobiť potrebám bábätka. Stále v ňom chýba množstvo dôležitých látok. Obsahuje to, čo nemá, napr. cudzorodú kravskú bielkovinu, ktorá je silný alergén a je veľmi ťažko stráviteľná. S umelým mliekom by sme preto mali zaobchádzať ako s liečivom, ktoré má svoje vedľajšie účinky, podávať ho len výnimočne a dočasne.
V akom veku začať s príkrmami?
Do šiesteho mesiaca života je pre bábätko ideálne len a jedine dojčenie. Po tomto veku sa začínajú do stravy pridávať tzv. príkrmy. Tomu sa budem venovať nabudúce.
S dojčením je samozrejme úzko spätá výživa mamičky. Tej som sa viac povenovala v ďalšom článku:
https://www.fajnzivot.sk/vyziva-zeny-v-obdobi-tehotenstva-a-dojcenia/
Prajem vám krásne chvíle v náručí s bábätkom, podľa možností bez komplikácií, aby ste si mohli vzájomne užívať tento nádherný čas.