DNA alebo pakostnica je metabolické ochorenie charakteristické opakovanými zápalmi kĺbov. Je to jedno z ochorení, ktoré si človek môže zapríčiniť sám nevhodným životným štýlom.
Je to ochorenie, ktoré poznali už starý Egypťania. DNA bola nazývaná aj „chorobou kráľov či bohatých“ a to z jediného dôvodu. Ľudia z vyššej vrstvy konzumovali viac mäsa, alkoholu a iných pokrmov, ktoré ochorenie vedia vyvolať.
DNA priamo súvisí so stravovaním, životným štýlom a pohybom.
Postihuje prevažne mužskú populáciu, cca 90% chorých tvoria muži okolo 40 rokov.
DNA sa radí medzi reumatické choroby. Jedná sa vlastne o zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. V kĺboch sa následne zrážajú jej kryštáliky vo forme tvrdých ložísk. Kryštály sa môžu usádzať aj obličkách a viesť k obličkovým kameňom, do kože či ciev. Usádzanie kyseliny močovej v tele sa prejaví bolesťami kĺbov, najmä v oblasti prstov, kolien a členkov.
Zvýšenie kyseliny močovej je následkom zvýšeného prísunu nežiadúcich látok v potrave, prípadne ich zníženým výdajom. Niekedy je geneticky podmienená.
Pre DNU je typická záchvatovitá bolesť. Objaviť sa môže pri porušení diéty, pri strese, vyčerpaní, zvýšenej fyzickej námahe, infekcii, traume… Obdobia pokoja a záchvatov sa striedajú v rôznych intervaloch. Pri porušení diéty, napr. ak skonzumujete nadmerné zmožstvo potravín či nápojov, ktoré obsahujú vo väčšom množstve puríny, sa následne soli kyseliny močovej začnú ukladať v podobe kryštálikov v tkanive kĺbov, čo spôsobuje zápal a veľkú bolestivosť.
Ak sa DNA nelieči, môže to mať na organizmus celkové, vážne následky. Vysoký tlak, ochorenia obličiek, močových ciest, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, kožné ochorenia, poruchy zraku, poškodenia kĺbov,…
Čomu sa vyhýbať pri DNE?
- alkohol, pivo
- mäso, vnútornosti- pečeň, obličky, pľúca, mozoček
- sardinky, krv a mäsové vývary
- šošovica, fazuľa
- sladkosti
- vyprážané jedlá, slané či korenisté pokrmy
- kakao, čokoláda
- čierny čaj, káva
- kysnuté jedlá
- tučné syry
Strava vhodná pre DNE:
Strava je to podstatné, čo treba zmeniť. Jedálniček by mal obsahovať zásadité, vegetariánske jedlá chudobné na purín. Jedlo je potrebné prijímať pravidelne, aspoň 4xdenne a prijímať dostatočné množstvo tekutín, minimálne 2l.
Vhodné sú:
- zelenina – najvhodnejšie zeler, mrkva. Obmedzovať však treba aromatické druhy ako kapusta, uhorky, špenát, paradajky, špargľa, cesnak, červená repa či strukoviny.
- ovocie – višne, čučoriedky, ríbezle, čerešne, jahody, pomaranče, kiwi, avokádo či hrozno
- zeleninové šťavy – zemiaková, kapustová, mrkvová, zelerová
- nízkotučné mliečne výrobky, kyslomliečne výrobky
- oriešky, semená (nepražené)
- v rozumnej miere hnedú ryžu, zemiaky, pečivo, vajíčka
- obilniny
- z mäsa je najvhodnejšie hovädzie či teľacie mäso, sliepka alebo zajac
- liečivé bylinky – žíhľava, lucerna, lopúch, yzop
- soľ a ostré korenie je vhodné obmedzovať. Ak korenie, tak jemnejšie ako kmín, majoránka, petržlen, škorica, vanilka či citronová šťava
Vrámci zmeny životného štýlu je vhodné upraviť hmotnosť, zaradiť do denného režimu pohyb. Vhodné sú najmä ľahké športové aktivity ako plávanie, bicyklovanie, turistika. Potrebný je dostatok spánku, vyhýbať sa stresovým situáciám a fyzickému preťaženiu.
Medicínska liečba:
- akútne záchvaty pomáhajú zvládnuť lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Doporučuje sa kľudový režim, studené obklady
- dlhodobá liečba je zameraná na podávanie liekov, ktoré podporujú vylučovanie kyseliny močovej, alebo naopak, liekov, ktoré bránia jej tvorbe. Liečbu však sprevádzajú mnohé vedľajšie účinky: nevoľnosť, hnačka, bolesti svalov, závraty, bolesti hlavy až po zmeny krvného obrazu a poruchy pečene
Podpora LR terapiou:
Chorobe sa dá zabrániť zásaditou výživou a dostatkom zásaditých výživových doplnkov
- ProBalance organizmus odkyslí, naštartuje metabolizmus a redukciu hmotnosti
- Aloe vera gél podporí zásadité prostredie tela, dodá živiny, vyčistí cievny systém, pôsobí protizápalovo