Ako liečiť atopický ekzém?

„Koža je oknom do tela“. Atopický ekzém nie je výnimkou. Práve naopak. Je to dlhodobé kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Sklon k atopii sa dedí z generácie na generáciu spolu so sklonom k prieduškovej astme, alergickej nádche a niektorým ďalším alergickým reakciám. Na jeho vzniku sa podieľa mnoho vnútorných a vonkajších vplyvov.

Prejavy začínajú často už v 3. mesiaci života a majú podobu červených pupienkov až pľuzgierikov so šupinami alebo mokvaním na lícach, brade, ale môže sa šíriť na trup, končatiny, celú hlavu. Neskôr sa presúva z tváre na typické miesta, t.j. do lakťových a predkolenných jamiek. Ekzém výrazne svrbí, deti sú nepokojné a nemôžu spať.

Liečba atopického ekzému je v súčasnej dobe symptomatologická – teda namierená proti prejavom ochorenia, nie ich príčine. Spočíva v podávaní preparátov na obnovu porušenej bariérovej funkcie kože, dopĺňa sa chýbajúca voda a tukové zložky, v akútnom štádiu kortikoidy, ktoré pri dlhodobom používaní problém naopak zhoršujú a zvnútra antihistaminiká, čo sú lieky na potlačenie prejavov alergie a svrbenia. Organizmus celkovo tlmia, čím zároveň znižujú pozornosť a schopnosť sústredenia sa.

Kto to na vlastnej koži nezažil, ťažko pochopí stavy zúfalstva, ktorým takto postihnutí jedinci čelia. Svrbenie, škrabanie, nervozita, nespavosť, ostych pred okolím, pocity menejcennosti… Je niečo, čím oproti klasickej medicíne vieme trpiacemu pomôcť?

Ako prvé, by asi väčšina z nás začala riešiť starostlivosť o pokožku

To že ju treba hydratovať a upokojovať je všetkým jasné. Zabudnite na klasické sprchovacie emulzie či krémy, ktoré okrem tuku a vody obsahujú akurát množstvo prídavných, dráždivých látok. Tie sú problémom aj pre zdravú, nie to postihnutú, atopickú pokožku. Užívajte produkty na prírodnej báze, s minimom konzervantov, pričom ani lekáreň nie je zárukou „úspechu“.

Mojim „pacientom“ sa osvedčilo ošetrovanie pokožky na báze aloe vera, ktoré má samo o sebe hydratačné a regeneračné vlastnosti. Samozrejme treba si všímať či v produkte aloe aj reálne je a aký je jeho obsah. Nie len ako veľký názov má. Eliminujte aj používanie pracích prostriedkov. Tiež odporúčam voliť ekologické produkty, ktoré sú šetrné nielen k prostrediu, ale hlavne k našej pokožke. Z vlastnej skúsenosti viem, že v klasických prevádzkach drogérií, nemáte šancu ich dostať. Aj v tejto oblasti sa mi osvedčila forma priameho predaja, kde je možné aj reálne kvalitu dosiahnuť u takto distribuovaných produktov. Používajte bavlnené, nie syntetické materiály.

Zo stravy vylúčte citrusové, korenené, ťažké, dráždivé jedlá, čokoládu.

Čo je však najpodstatnejšie, ovplyvniť príčinu ochorenia zvnútra.

Ale nielen tým, že budem tlmiť príznaky. Rovnako ako zvonku, tak aj zvnútra za pomoci aloe vera gélu budem organizmus hydratovať, vyživovať a detoxikovať. Opäť nie je jedno či si zadovážim šťavu z aloe vera, ktorá bude obsahovať okrem prevažného podielu vody ešte ďalšie dochucovadlá a prídavné látky, aby bola poživateľná, alebo si zadovážim čistý gél, ktorý bude za studena spracovaný a teda živý.

Ďalším pomocníkom mi budú probiotiká. Tie správnym osídlením čreva pomôžu ako pokožke, tak aj imunite. Opäť nie je jedno po akých siahnem. Je dôležitý obsah, aby mali vysoké množstvo kultúr, aby obsahovali probiotiká aj prebiotiká, a čo je nemenej podstatné, aby sa dostali čo čreva a až tam sa namnožili. Čo môže byť pri bežne dostupných probiotikách dosť veľký problém, aby odolali agresívnej kyseline žalúdočnej a nezničila tak väčšinu ich obsahu.

Alergiu a zápalový proces ovplyvňujem zasa pomoci colostra, ktorým do tela dolievam hotovú imunitu. Ak mám kvalitné, živé, 100% colostrum, môžem ho podávať už niekoľkomesačným bábätkám, rovnako ako aj tehotným či dojčiacim ženám. Neodporúča sa podávať pri alergii na laktózu. Nemenej dôležité, samozrejme v závislosti od veku je podávanie zdravých tukov do tela v podobe omega 3 mastných kyselín. Tu si zasa všímam správny pomer EPA a DHA, ako aj kvalitný zdroj.

Ak už teda pochopím, že problém atopického ekzému je vhodné riešiť celkovo, idem po príčine, zvažujem, informujem sa a porovnávam kam investujem svoje ťažko nadobudnuté peniažky, ale hlavne, nech ich investícia je zdraviu prospešná, nie naopak. 

Produkty súvisiace s témou článku:

Potrebujem poradiť, ako riešiť atopický ekzém