O Covide-19, koronavíruse bežným jazykom. Odpovieme si na dookola opakujúce sa otázky ľudovou formou tak, aby bola zrozumiteľná každému.

Covid-19
Covid-19

Otázky o COvid-19 koronavíruse

Bol Covid-19 vyrobený v laboratóriu, umelo?

Odpoveď: Zatiaľ nebolo dokázané, že Covid-19 je umelého pôvodu. Na dokazovaní sa podieľala svetová vedecká špička a laboratóriá po celom svete, avšak nenašiel sa žiadny dôkaz, že Covid-19 je umelého pôvodu. Naopak.. Podobné vírusy sme tu už mali: prasačia a vtáčia chrípka. U týchto sa takisto nepreukázalo, že vznikli umelou cestou.
Tu si môžete prečítať, ako približne covid-19 vznikol

Prečo aj po pretestovaní Slovenska antigénovými testami rastie počet infikovaných a mŕtvych? Testy nefungujú, testovanie zlyhalo?

Odpoveď: Pri Covide-19 sa vždy pozeráme do spätného zrkadla. Dnešné čísla sú vždy výsledkom aktivít, ktoré sa udiali cca pred desiatimi dňami. Vírus má inkubačnú dobu niekoľko dní. Taktiež ľudia nenávštívia doktora v prvý, druhý deň nákazy. Zväčša o nej ešte nevedia. Niekoľko ďalších dní ostávajú doma. Preto sa tento časový interval natiahne na približne 10 dní. Taktiež sa na covid-19 v prípade komplikácií umiera na 8 až 10 deň.

Prečo je vlastne Covid-19 nebezpečný? Veď sa na neho až tak často neumiera.

Odpoveď: Pretože pri Covide-19 nejde o úmrtnosť/smrtnosť. Ale o infekčnosť. Tá dokáže do nemocníc dostať vo veľmi krátkom čase veľké množstvo ľudí, ktoré zdravotníctvo, alebo konkrétne nemocnice nemusia zvládnuť ošetriť, postarať sa o ne. Ak by zajtra potrebovalo na celom Slovensku operáciu slepého čreva desať tisíc ľudí, taktiež by to bol pre zdravotníctvo problém. Pritom slepé črevo nie je stav, pri ktorom sa bežne umiera.

Prečo nemocnice nestíhajú? Veď majú dostatok lôžok!

Odpoveď: Pretože problémom nie sú ani tak lôžka, ako personál a vybavenie nemocníc. Infekčný pacienti nemôžu byť na oddelení spolu s neinfekčnými. Taktiež nemôže personál ošetrovať naraz obe skupiny. Pre infekčných musia byť vyčlenené zvlášť prístroje, prípadne sály, miestnosti. A toto je nápor na materiálno-technickú základňu nemocnice a na personálne oddelenie. Množstvo doktorov a sestier býva tiež nakazených. Tí nemôžu ošetrovať/operovať neinfekčných pacientov.

Na Covid-19 umiera menej ľudí, ako na chrípku! Prečo je nebezpečnejší?

Odpoveď: Na chrípku umrie ročne na celom svete okolo 500.000 ľudí. Na Covid-19 umrelo za 10 mesiacov 1,2 milióna ľudí. Čiže na Covid-19 umiera 3x viac ľudí.

Na Covid-19 sa neumiera. Ale na pridružené choroby. Prečo sa potom takýto pacienti označujú, že umreli na Covid-19?

Odpoveď: Covid-19 bol zahrnutý do zoznamu príčin smrti/úmrtí. Je to teda oficiálna príčina smrti pacienta. Ak bol pacientovi pred smrťou zistený Covid-19 a pacient umrel, oficiálna príčina smrti bude Covid-19. Pacient mohol trpieť na rôzne chronické choroby, avšak je samozrejmé, že bez Covidu-19 by nezomrel presne v tú istú sekundu. Preto je logické označiť za príčinu smrti Covid-19.

Neboli antigénové testy, ktoré sa použili na plošné testovanie nakúpené draho?

Odpoveď: Centrálny register zmlúv hovorí o nákup 13 miliónov testov za 57 530 000€. Čiže v prepočte 1 ks za 4,43€. Svetová zdravotnícka organizácia WHO plánuje nakúpiť 120 milónov kusov rovnakých testov za cenu 4,30€ – ZDROJ

Bukovský tvrdí, že sme vyhlásili epidémiu Covid-19 na Slovensku nezákonne. Je to pravda?

Odpoveď: Bukovský naznačil, že sme mali epidémiu na Slovensku vyhlásiť, až keby boli desiatky tisíc nakazených a stovky mŕtvych. Bolo by to etické? V zámere každého štátu je predvídať a predchádzať zdravotným rizikám občanov. A nie ich týmto rizikám vystavovať len preto, lebo je potrebné naplniť nejaký administratívny akt.

Koho rady a názory v rámci Covid-19 počúvať?

Odpoveď: Imunológovia a virológovia sú najpovolanejšie osoby, ktorým to vyplýva z povahy ich práce. Študujú vírusy a pracujú s nimi. Ak sa môže k vírusom vyjadrovať kardiochirurg, môže sa imunológ vyjadriť k transplantácii srdca? Dali by ste si urobiť transplantáciu srdca virológom?

Ako sa vyliečili všetci pacienti z Covid-19, keď na neho neexistuje liek?

Odpoveď: kortikosteroidy, Remdesivir, prípadne v ťažkých stavoch Tamiflu. Pomáhajú dýchacie prístroje a zdravotná starostlivosť o pacienta. Samozrejme najdôležitejšiu úlohu hrá imunita.

Prečo sa toľko nepíše aj napríklad o rakovine??

Odpoveď: Za jeden rok pribudlo na slovenskom internete približne 32 000 článkov. To je približne 87 článkov denne..

Prečo sa nezaoberáme chrípkou rovnako vážne, ako Covidom-19? Ročne na ňu umrie okolo 60 ľudí!

Odpoveď: Zaoberáme. Každý rok sú štátom vyhlasované v chrípkovom období odporúčania ako: nosiť rúško, nepodávať si ruky, nestretávať sa vo väčších skupinách, nechodiť chorý medzi ľudí a podobne. Taktiež sú každoročne chrípkové prázdniny. Problémom je, že sú to “len” odporúčania, ktoré občania veľmi nedodržujú. Taktiež existuje na chrípku vakcína. Avšak zaočkovanosť na Slovensku je len niečo cez 4%. Radíme sa týmto na chvost EÚ. Otázkou teda skôr je: Prečo chrípke nepredchádzajú samotní občania..

Alkohol a Covid-19?

Odpoveď: V žiadnom prípade. Alkohol oslabí už aj tak zaťažený organizmus. Alkohol by sa nemal požívať pri žiadnej chorobe. Zbytočne oslabuje už aj tak ťažko skúšané telo, ktoré potrebuje pokoj, oddych a vyváženú stravu, dostatok tekutín a podobne..

Švédi nemajú zavedené žiadne opatrenia a Covid-19 sa u nich nešíri. Je to tak?

Odpoveď: Vo Švédsku platí od marca zákaz zhromažďovania sa nad 50 ľudí. V supermarketoch platia pravidlá, odstupy. Štúdia publikovaná v časopise PNAS ukazuje, že vo Švédsku klesli výdavky spotrebiteľov o 25 percent, zatiaľ čo v susednom Dánsku, ktoré zaviedlo povinný lockdown 11. marca (ako jedna z prvých európskych krajín) o 29 percent. Keďže sú údaje porovnateľné, znamená to, že Švédi sa správali tak, akoby mali povinný lockdown, hoci bol len dobrovoľný. Na pokles mobility vo Švédsku poukazujú dáta z aplikácie Citymapper na plánovanie ciest. Ako uvádza New Scientist, k poklesu cestovania v Štokholme došlo o 40 percent v porovnaní s bežným obdobím. Taktiež švédom nahráva aj riedka osídlenosť a že v domácnostiach nežije viacero generácií naraz.

Ak máte v rámci Covid-19 akékoľvek otázky alebo odpovede, napíšte nám.
doplníme ich do článku.