Tak ako sa zbaviť pravidelného používania antibiotík?

Jedného dňa ma kontaktovala pani Hanka a zverila sa s problémom, ktorý jej nedá spávať.

Má štvorročnú vnučku, ktorá sa opakovane, takmer rok nepretržite trápila a bola chorá. Skoro každý mesiac užívala antibiotiká, vymeškávala z kolektívu. Rodičia boli z tohto stavu samozrejme nešťastní, nevedeli ako z kolotoča von. Všetky rady lekára počúvali, ale stav dieťaťa ostával bez zmeny. Keďže kolegyňa mala dobrú skúsenosť a spoločne sme vyriešili jej problém, neváhala ma osloviť.

Problém: Bežná kombinácia – škôlka a antibiotiká

Bol to klasický „škôlkársky“ prípad, s ktorým som sa neraz stretla počas ambulantnej praxe v detskej ambulancii. Dieťa bolo do nástupu do kolektívu zdravé, takmer žiadne problémy neriešili. Avšak po nástupe do škôlky začalo byť nepretržite choré. Striedali sa zápaly hrdla, horných či dolných dýchacích ciest, dokonca aj močových ciest.

Tak sme sa najprv porozprávali o tom, akým spôsobom problém riešili doteraz. Karolínka navštevovala svojho lekára, ktorý naordinoval antibiotiká. K tomu ešte podľa potreby sirup na kašeľ, kvapky do nosa, sirup proti teplote, probiotiká. Okrem týchto liekov, kupovali i multivitamíny a časom aj sirup na podporu imunity. Každý nákup v lekárni stál cca 30€. To všetko by bolo v poriadku, avšak bez želaného efektu. Karolínka bolo naďalej rovnako chorá. Časom jej lekár naordinoval pravidelné, dlhodobé užívanie antihistaminík, lebo predpokladal, že sa môže jednať o alergiu. Ani po ich nasadení nezaznamenali výraznú zmenu. Keďže Karolínka bola často chorá a niekto s ňou musel ostať doma a starať sa, striedali sa rodičia, iná možnosť nebola, a zamestnávatelia začali dávať najavo nespokojnosť.

Debata pokračovala smerom, či si stará mama myslí, že v dnešnej „prechemizovanej“ dobe máme dostatok živín v strave, ktorú bežne kupujeme zo supermarketov.  Či vidí význam dodávať do tela chýbajúce živiny prostredníctvom doplnkov výživy.

RIešenie: Výživové doplnky miesto antibiotík – tak ktoré to sú?

Keďže sme zdieľali rovnaký názor, prišla na rad téma kvality. Vysvetlila som jej rozdiel medzi syntetickými a živými prípravkami, aký je rozdiel v kvalite zdroja, spôsobe spracovania a pod. Pani Hanka bola prekvapená, koľko kritérií si treba pri výbere všímať.

Následne sme prebrali jednotlivé produkty a ich zmysel pri riešení zdravotného problému Karolínky.

 • Odporučila som jej aloe vera gél broskyňu, ktorá bude jej telíčko pravidelne čistiť od nánosov, toxínov a následne vyživovať a dodávať cca 200 živín. Keďže je u nej možný alergický terén, zvolila som čistý, 98% gél, ktorý naviac obsahuje len broskyňovú arómu, ale žiadne alergény v zmysle peľov, ako sú v aloe vera s medom.
 • Dennú dávku vitamínov zabezpečíme pomocou vitaaktivu, ktorý obsahuje 21 druhov kvalitného ovocia a zeleniny. Ten dodá jej telíčku 10 živých vitamínov bez rôznych farbív a konzervantov.
 • Vysvetlila som jej ďalej, čo sa deje v tele a čreve konkrétne po nasadení antibiotík. Že sa nezničia len tie zlé, ale aj všetky prospešné baktérie. Črevo nepracuje ako má a keďže 70% imunity sa nachádza práve v čreve, nie je možné aby sme imunitu vyriešili, kým nebude v poriadku črevo. Pro 12 je cesta k tomuto stavu.
 • Keďže je evidentné že imunita je dlhodobo pod normou jednak vplyvom prekonaných ochorení a jednak ako vedľajší účinok antibiotík, vysvetlila som pani že imunitu treba doplniť a dostať do normálnych hodnôt a aký význam v tomto smere má colostrum. Že je to pre telo prirodzený zdroj imunity a dodáva do tela všetkých cicavcov chýbajúce imunoglobulíny a rastové faktory. Poopravuje a zregeneruje poškodené a podporí rýchlejšie delenie nových, zdravých buniek.
 • Na záver som ešte odporučila podporiť imunitu a prevenciu celej rodiny pomocou cistus incanus čaj, ktorý vytvorí pomyselnú ochranu bunke, ktorá následne dokáže od seba odrážať baktérie, vírusy a  plesne.

Pani Hanke všetko dávalo logiku a pochopila zmysel riešenia Karolínkinho stavu z viacerých strán/uhlov. Že efekt tak bude podstatne intenzívnejší a rýchlejší. Tak som jej produkty objednala a dohodli sa na konkrétnom dávkovaní a spôsobe užívania:

 1. aloe vera gél 2x10ml /podľa hmotnosti/ nalačno
 2. vitaaktiv 1×2,5ml
 3. pro12 1xd
 4. colostrum 2x5ml nalačno / v prípade akútneho infektu budeme zvyšovať dávky/
 5. cistus čaj bude celá rodina popíjať

Karolínka začala produkty užívať presne podľa rozpisu. Po mesiaci mi pani Hanka volala kvôli doplneniu zásob produktov a potešila ma informáciou, že vnučka sa mala dobre. Že síce dostala nádchu a kašlala, ale mamka podľa môjho odporúčania hneď zvýšila dávkovanie colostra. Lekár skonštatoval, že nie sú nutné antibiotiká a infekt ustáli.

Pravidelne sme komunikovali a riešili prípadné odchýlky zdravia.

Výsledok užívania kvalitných výživových doplnkov miesto antibiotík?

Posledný telefonát s pani Hankou bol asi pred mesiacom, kedy mi natešene oznámila, že vnučka sa super drží. V priebehu pol roka neužívala antibiotiká ani raz a že či je nutné pokračovať v pôvodnom dávkovaní.

Samozrejme že nie a tak sme upravili užívanie produktov následne:

 • aloe vera gél 2x10ml
 • vitaaktiv 1×2,5ml
 • pro12 obdeň 1 capsla
 • colostrum sme vysadili a majú ho len doma v zásobe v prípade akútneho infektu
 • cistus čaj nasadia na jeseň ako prevenciu v čase zvýšenej chorobnosti

Netrvalo to týždeň ani dva, ale 5 mesiacov pravidelného užívania. Investícia a čas stáli za to. Vnučka je zdravá, rodičia spokojne v práci, peniaze nemíňali na antibiotiká, sirupy a nefunkčné probiotiká z lekárne, ale na kvalitné, certifikované a živé produkty. Zároveň neboli nútení vymeškávať z práce, čo sa odrazilo aj na ich výplate. Ja som mala skvelý pocit z toho, že moja práca má zmysel.

Prečítajte si:

Prečo sú probiotiká z lekárni väčšinou nefunkčné

Prečo máme v dnešnej „prechemizovanej“ dobe v strave nedostatok živín.

Tento článok nie je o znevažovaní doktorov a lekárov. Obdivujem ich za prácu, ktorú vykonávajú, za ich vedomosti a skúsenosti, za vysokú mieru zodpovednosti voči pacientom. Snažím sa však poukázať na možnosť riešenia problémov aj šetrnejším spôsobom, ak to samozrejme zdravotný stav dovoľuje. Najideálnejšie by samozrejme bolo prepojenie týchto dvoch pohľadov a postupov, aby v konečnom dôsledku šlo len a len o dobro a zdravie človeka.

Keď ide o zdravie, stojíme všetci na rovnakej strane 🙂

Produkty súvisiace s témou článku: